Değişim Elçileri #YazBuluşması2022

Öğretmen Ağı 2022 Kavuştay Güncesi: Oda’dan Dünya’ya

Öğretmen Ağı
2 min readAug 3, 2022

--

Yazar: Okan Aksoy

Aradığını bulamayış yol doğurur. Her yüzünü dönüş, yüz dönüşlerle söner. Yüzün yola döner. Dördün duvarla çarpıldığı bir odada yol yoktur.

Varoluşsal bir sancımın eseri; sesimi duyurmak. Sesimin karşılık bulması, karşıtlık bulması, çoğalması beni de çoğalıyor. Öğretmen olma yolum, dert edindiğim şeylerle var oluyor. Sesimin duyulmadığı, duyulanın sesim olmadığı, yanlışların ve vasatlığın yüceltildiği, anlam arayışından uzak bir iklimde var olma mücadelesi veriyordum. Öğretmen olarak benden beklenen var olan ve işleyen bir sistemde icat çıkarmadan uyum sağlamamdı. Ait olamadan sağlanan uyumun tükettiğini biliyorum. Tükenmeye başlayan öğretmenleri görüyorum.

Bir oda bazen çok büyüktür.

Yalnızlığı çoğaltan bir odada her gün, her ay, her yıl görmediğin şeyler görürsün. Farketmediğin duvar boyası, gözüne hiç ilişmeyen düşmüş dolap kapağı, her gün baktığın ama orada olmayan ayna… tek başına olduğunda görünen, tek başına bırakıldığında görünmez. Bazen bir öğretmenler odası yalnızlığınla büyüktür.

Aradığını bulamayış yol doğurur.

Yalnızlaşan öğretmenin sancısı umudu ile sarılıdır. Arayışın umutla başladığı bir yolda karşılaştığın sesler sen olur. Sen onlar olursun. Böyle bir umutla Dünya’nın tüm yolları seni aynı yüzlere götürür. Bazen Dünya bir odadan küçüktür.

Okan Aksoy Hakkında

1991 yılında Ankara’da doğan Okan Aksoy, Anadolu Öğretmen Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Eğitimde yaratıcı drama eğitimi de alan Okan Aksoy, Fen Bilimleri Öğretmeni görevinin yanı sıra STEM Koordinatörü ve Eko-okul Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir. Mühendislik tasarım temelli STEM uygulamaları, sürdürülebilir çevre eğitimi, eğitimde eleştirel ve yaratıcı düşünme, araştırma ve sorgulamaya dayalı fen eğitimi, tasarım yoluyla öğrenme (UbD) gibi alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

--

--

Öğretmen Ağı

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır.