Image for post
Image for post

Yazar: Mehmet İnce

Siz değerli meslektaş, arkadaş ve dostlarıma çelik gibi kuvvetli bir Ağ ile olan hikayemden bahsetmek istiyorum.

Bana kalemi elime aldırtan bu hikaye, 22 Aralık 2018 Cumartesi sabahı heyecanla gittiğim, Gaziantep Sanko Okulları’nda düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Yerel Çalıştayı ile başladı. Orada düzenlenen birbirinden değerli oturumlara katılırken, tek hissettiğim öğrencimin gözünde de gördüğüm umudun ta kendisiydi.

Image for post
Image for post

Bağlanmıştım bir şeylere; adını ve ağını duyduğum bir gönül işine.

Diğer görüşmemiz ise umudun, duygularımın, yalnız olmadığımın, yenilenme arzumun ve kalıpları teker teker kırma isteğimin ayyuka çıktığı muhteşem 2019 Yaz Buluşması’ydı… İfade etmek istediğim o kadar güzel ve naif düşüncelerim var ki; yazsam roman olur derler ya, aynen öyle. Özetlemek için bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

Image for post
Image for post

Özyeğin Üniversitesi’ne girdikten sonra, koridoru geçip o merdivenlerden aşağıya doğru inerken, karşımda yıllardır tanıdığım arkadaşlarımı görmüşçesine samimi bir ortama geldiğimi iliklerime kadar hissettim. Bir anda bir çemberin içinde buldum kendimi. Evet, bağlanıyordum Ağ’a ilmek ilmek…

Beni derinden etkileyen ayrıntılardan en önemlisi oturumlar dışında yemekhanede sıradayken, yemek yerken, çay içerken, yürürken, kısacası her an eğitim ve öğretimden ilham alarak, “ne yapsak daha güzel olur”u konuşan, birbirine kenetlenmiş öğretmenlerdi.

Öğretmen Ağı ile tanışmadan önce çaresizdim, kalıpların içinde hapsolmuş hissediyordum, aslında onca öğretmenin olduğu öğretmenler odasında yalnızdım. Şimdi ise değişimin öğretmenle başladığına inanan, bu parolayla yola çıkan, bir çığ gibi büyüyen bir Ağ’a takılıp kaldım. İyi ki varsın Öğretmen Ağı…

Son olarak geçenlerde okuduğum ve bana Ağ’ın çalışma prensibini hatırlatan şu alıntıyı paylaşmak istiyorum:

“Yaşamın örümcek ağını ören insanın kendisi değildir. O, bu ağda sadece bir teldir ve bu ağa yaptığı katkıyı aslında kendi yaşamına yapmaktadır.”

Mehmet İnce Hakkında

Image for post
Image for post

Malatya’da doğdu. İlköğretim yıllarının bir kısmını Sakarya’da, diğer kısmını Adıyaman’da geçirdi. 2009 yılında lise eğitimini birincilikle tamamladıktan sonra aynı yıl Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümüne başladı. 2013 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2014 yılında öğretmenlik görevine başlayan ve öğrenci koçluğu ve psikolojisi üzerine eğitim alan İnce, şu an Gaziantep’te sınıf öğretmeni olarak görevine devam ediyor.

Written by

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store