Image for post
Image for post

İnsan Sevdiği İşi Yapmalı

Yazar: Besime Büşra Karakoyun

Öğretmen olmak aklımın ucundan bile geçmiyordu. Bambaşka hayallerim vardı. Bugün dönüp baktığımda iyi ki başka bir meslek seçmemişim diyorum. Beni çocukları ne kadar çok sevdiğimi bilecek kadar iyi tanıyan rehber öğretmenim tercih döneminde “Okul Öncesi Öğretmenliği yazar mısın?” dediğinde aydınlandım sanki. İnsan sevdiği işi yapmalıydı değil mi? Ben de sevgimi işe çevirmeyi tercih ettim.

O güne kadar düşündüğüm her şeyi bir kenara bırakıp 26 tercih yaptım ve hepsi Okul Öncesi Öğretmenliği idi. Zaten eğitim hayatımda kendime örnek alabileceğim öğretmenliği gözümde kutsallaştıran çok öğretmenle karşılaşmıştım. Peki Besime nasıl bir öğretmen olmalıydı? Her zaman kendisine bir şeyler katan, hep daha ileriye gitmeye çalışan bir insan olmak istedim. Özellikle kendimi bulduğum mesleğimde mezun olmayı beklemeden, kendimi geliştirmeye çok özen gösterdim. İyi bir öğretmen olmak istiyorsam lisans eğitimimden fazlasına ihtiyacım vardı. Asla yerimde saymak istemedim. Bazen bunu hangi yolla yapabileceğim konusunda belirsizliklerim oldu. Her defasında bir yol buldum kendime.

Sonunda okul bitmişti hayallerimi gerçek oluyordu. Büyük bir heyecan ile işe başladım. Çocuklarıma aşıktım ama mesleğimin çok başındayken oldukça yıpratıcı süreçler yaşadım. Çocuklara olan sevgim hep ağır bastığından yaşadıklarıma direndim ama bir yerden sonra gücüm kalmamış, psikolojim altüst olmuştu. Yaşadığım şeylerin etkisiyle “Bu mesleği beceremiyor muyum acaba?” diye sorgularken buldum kendimi.

İşte tam o çalkantılı dönemde kendi iç dünyama kapanmışken bir telefon çaldı. TEGV’den gönüllü sorumluyuz arıyordu. “Öğretmen Ağı Ankara’da yapılacak. 5 gönüllü öğretmenimiz için bize kontenjan ayırmışlar. Sen de katılmak ister misin?” diye sorduklarında, Öğretmen Ağı hakkında hiçbir fikrim yoktu ama hiç düşünmeden kabul ettim. Kötü ruh halimden çıkmam gerekiyordu ve bunun bana iyi geleceğinden emindim. ile böyle tesadüfi bir şekilde tanıştım. Öyle iyi geldi ki bana. Daha güçlü kalktım ayağa, işime dört elle sarıldım.

Kimsenin benim inancımı kırmasına bir kez daha izin vermeden büyük bir heyecanla “Yapabilirim” dedim.

Harika insanlar girdi hayatıma, muhteşem işler yaptık. Program kapsamında geliştirdiğimiz “” çözümü, hayal bile edemeyeceğim Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda sunum yapmaya götürdü yolumu. Zor değilmiş oraya gidebilmek. Sadece bir adım atmak, çabalamak gerekiyormuş. Bana bu gücü sağlayan kocaman ailem Öğretmen Ağı’na teşekkürlerimi sunuyorum. Biliyorum ki çok iyi öğretmenler var ve hepimiz birbirimizden güç alarak mesleğimizi aşkla yapmaya devam edeceğiz. Ağ gitgide büyüyecek. Yeni güzelliklerde buluşmak dileğiyle.

Image for post
Image for post

Besime Büşra Karakoyun Hakkında

Ankara doğumlu olan Karakoyun, ilkokuldan liseyi bitirene kadar Mersin’de eğitim gördü. Üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitiminin ardından, Ankara’da farklı özel okullarda öğretmenlik yaptı. Halen, özel bir kurumda okul öncesi öğretmeni olarak çalışmaktadır. Karakoyun, öğrencilik yıllarından bu yana TEGV başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü faaliyetlerde bulunmaktadır.

Written by

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store