Image for post
Image for post

Prensipte Anlaşalım: Yaratıcı Problem Çözme Programı

Yazar: Gizem Ok Uluçay

Prensipte Anlaşalım: Yaratıcı Problem Çözme Programı

Belki de ilk defa birisi “Hata yapmaktan korkma!” diyor. Yaparsın, hatalı olursa yeniden düşünür, yeniden yaparsın, önemli olan yapmanın kendisi. Ne güzel ve ne bulunmaz bir fırsat, öyle değil mi? Bir tek ben mi bugüne kadar hata yapmama üzerine kurulu bir hayatın iplerini göğüslemeye çalışıyordum? Yoksa sizin de böyle bir kaygınız var mıydı?

Derinlemesine tanımanız gereken bir dostunuz var artık! Nasıl biridir, neler yapar diye, merak içinde onun hakkında araştırma yaptığınız bir dostunuz. İyi tanıyın onu. Size ihtiyacı var. En uzun zaman diliminizi onu tanımaya ayırın. Gece gündüz düşünün onu!

Sen değil miydin “Yalnızlık duygusundan sıkıldım!” diye haykıran. Duyuldu işte sesin, asla yalnız hareket etmeyeceksin. Yanında yörende kim var düşün ve kendine paydaş edin. Kolektif bir aklı harekete geçirirsen değişim için atacağın adım güçlü olur. Bunu başarabilirsin.

Odağının insan olduğunu unutma. Biliyorum insanın önündeki engel, çoğu zaman gene insan ama yalnız olmadığını bilerek aynı niyetle masaya oturacaklarınla ortaklaşabilirsin.

Süreçteki belirsizlik hali hoşuma gitmiyor değil. Nasıl yani demeyin şimdi bana. Her şey hep yerli yerinde ve önceden öngörülmüş olmak zorunda değilmiş meğer. Ben sevdim bunu! Kalbimdeki net duygu bu. Sonucun kesinlikle kusursuz olmak zorunda olmamasını sevdim. Bana deneme şansı veren bu sihirli değneği çok sevdim hatta. Hayat bize her zaman bu kadar cömert davranmıyor. Tercihlerimiz en nihayetinde bizi salt doğrulara ulaştırmak zorunda değil. Varış noktasından daha kıymetli olan şey yolda olma eylemi. Bu sırada yan koltuğunuzda oturanlar, cebinizdekiler, çantanızdaki kumanya ve zihninizde taşıdıklarınız… Her şey değişebilir ve hatta değişmesi kaçınılmazdır. Kalbim bu durumdayken zihnim de “Hadi!” diye itekliyor bedenimi. Sevdim bunu!

Bu zamana kadar bildiğimiz sistemlerde sonucun hep işleyen ve mükemmel olması beklentisine çok alışığız. Yaratıcı Problem Çözme Programında ise kullandığımız Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini uyguladığımız süreçte yaşanan belirsizlik halinin verdiği heyecanı yaşama duygusunu kendinizden mahrum etmeyin. Çocuklar nasıl haz aldıkları şeyleri farkında olmadan öğreniyorlarsa ben de bu yolculukta bana katkı sunan her şeyi farkına varmadan benliğime katıyorum. Ortak başarı ile alınan yol çok güvenli.

Kendi içimizdeki değişim, bazen yastık altına saklanan, bazense ışıklı tabela gibi bize göz kırpan yaratıcı özgüven ile gerçekleşiyor. Ne yaptığını, nasıl yaptığını anlatırken gösterdiğin paylaşma cesareti aslında çok fazla insana ilham verirken, “ilham olma” halinin güzelliğini de yaşıyorsun.

Not: Bu yazı ilk olarak bu adreste yayınlanmıştır.

Image for post
Image for post

Gizem Ok Uluçay Hakkında

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Ardından Harvard University Graduate School of Education-Differentiating Instruction: Strategies for Effective Classroom Practice programını ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Livcon Student Coach Training Programı ile öğrenci koçudur ve halen sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Written by

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store