“Yabancı” ve “Normal” Ali

Yazar: Fatma Erol Kürçay

Merhaba Sevgili Öğretmen Ağı. Ben Fatma Kürçay, bir okul öncesi öğretmeniyim ve yaklaşık 11 yıldır görev yapıyorum. Bu yıl yeni bir okulda görev yapmaya başladım. Sınıf öğretmenimiz doğum iznine ayrıldığından, sınıfımı yarı dönemde devraldım. Yarı dönemde sınıf devralmanın zorluklarını belki birçoğunuz yaşamıştır, ben bu yıl ilk defa tecrübe ettim ve zorluğunu görmüş oldum. Artık tecrübeyle sabit 😅. Sizlere, sınıfa girdiğim ilk hafta yaşadığım olayı anlatmak istiyorum.

Sınıfta çocuklarla tanışırken iki tane ‘Ali’ isminde çocuk olduğunu fark ettim. Bir sınıfta aynı isme sahip iki çocuğun olması sık rastlanan bir durum. Zaten buraya kadar her şey normal, ancak sonrası biraz tuhaflaşıyor. Çocuklar kendi aralarında oynarken fark ettim ki Ali’nin birine “Yabancı Ali” diğerine “Normal Ali” diyorlar. “Eyvah!” dedim; kim yabancı, kim normal, neye göre normal kime göre yabancı? Bu ayrıştırma beni o kadar üzdü ki anlatamam. Oturdum, ne yapabilirim diye düşündüm ve şöyle bir çözüm geldi aklıma:

Çocukları topladım etrafıma, sandalyelerini almalarını ve yuvarlak bir şekilde oturmalarını söyledim. Hatta birlikte dizdik sandalyeleri, herkes oturdu. Alan hazır, çocuklar hazır, ben de başladım konuşmaya, bizim ‘icat çıkarma başımıza’ diyenlere inat. İki Ali’yi de yanıma çağırdım. Birini sağıma, birini soluma aldım. İkisininde elini tuttum ve çocuklara dedim ki:

-Çocuklar benim kaç gözüm var?

+İki öğretmenim, ikiiii.

-Peki çocuklar yabancı Ali’nin kaç gözü var?

+(Hep bir ağızdan) İkiiiii.

Hepimizin burnu var mı, hepimiz nefes alıyor muyuz, kaç tane kalbimiz var… Böyle devam etti. Sonra dedim ki:

-“Çocuklar her şey normal mi?”

+Evet öğretmenim.

-Peki o zaman kim normal? Herkes aynı değil mi?

+Eveeeeet.

Gözlerinin içlerine bakarak, onlara şunu söyledim: Hepimiz aynıyız, farklı şehirlerden gelebiliriz ülkelerden de hepimizin göz rengi teni saçı farklı olabilir. Ancak hepimiz insanız, bu sınıfta hepimiz aynıyız. Benim size bir teklifim var, bundan sonra ‘Yabancı Ali’ ve ‘Normal Ali’ demeyelim arkadaşlarımıza. Yabancı Ali dediğimiz arkadaşımızın bir adı daha var; Muhammed. Bundan sonra ona Muhammed Ali diyelim olur mu? ‘Eveeettt öğretmenim’ dediler ve anlaştık.

Daha 5 yaşında olanlar bu ayrıştırmayı yaparsa, Suriye’den gelmiş o yabancı ya da biz bu ülkedeyiz biz normaliz ayrımcılığına girersek, çocuklarımıza bilinçaltına bu yüklemeyi yaparsak ilerde bu çocuklardan insanlara saygı duymalarını, daha doğrusu insan kalmalarını nasıl bekleriz? Bu benim tecrübem paylaşmak istedim. Umarım hep insan kalabiliriz.

Fatma Erol Kürçay Hakkında

1982 yılında Kastamonu’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Okul öncesi Öğretmenliği bölümünden 2015 yılında mezun oldu. Aynı yıl Çamlıca Koleji’nde Okul öncesi öğretmeni olarak göreve başladı. Şuanda Vefa Anaokulu’nda görev yapmaktadırlar. Yaratıcı drama,akıl oyunları, Yaratıcı problem çözme, satranç ve yüzmeye meraklıdır. Çocukları, hayvanları ve doğayı çok sever. Şu anda Multibem eğitimi konusunda mesleğine yeni kazanımlar eklemektedir.

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Written by

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store