Yaratıcı Özgüveni Besleyen Podcastler

Yazarlar: Yaratıcı Özgüven Festivali Ekibi’nden Banu Yücetaş, Ceren Karabıyık, Gözde Uysal, Muhammed Atalay, Murat Çıtır, Sedanur Ünlüoğlu, Sena Sarıbaş ve Soner Küçükgökmen

Pandemi dönemde öğretmenler, eğitimi yeniden düşündü, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri çeşitli yollar aradı. Bunu yaparken çeşitli disiplinlerle bir araya geldi, üretti ve çoğaldı. Ama öğretmenler bu dönemde, yaratıcı meslek grubundan sayılmadı. İşte biz bu kalıbı kırmak, içimizdeki yaratıcılığı çıkarmak için Öğretmen Ağı Değişim Elçileri olarak Yaratıcı Özgüven Festivali’ni düzenlemeye karar verdik. Değişim Elçileri’nin yaratıcılıklarını besleyen, bu dönemde besleyici bulduğumuz önerileri sizler için derledik.

Bazen bir derdi dinleriz. Bazen tesadüfen biriyle tanışır, onu dinleriz. Bazen tanıdık bir sesi aniden duyar, dikkat kesilir, dinleriz. Yalnızca başarıları değil, baskıları da, haberleri de, yaratıcılıkları da, üretkenliği de dinleriz. Dinlerken bir bakarız, artık eski biz değiliz. İstedik ki, bizim yaratıcılığımızı besleyen ve özellikle pandemi sürecinde de bol bol dinlediğimiz podcastleri de sizlerle paylaşalım. Şimdiden keyifli dinlemeler dileriz.

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu her bölümde bir yazarı konuk alıyor ve seçtikleri bir kitabının ilk sayfasını okuyarak başlıyorlar. Sonrasında yazara bu ilk sayfayı nasıl yazdığını, yazarken neler düşünüp hissettiğini soruyorlar, aslında bir yazarın yaratıcılık sürecine tanıklık ediyoruz. Özellikle yazma konusunda nereden başlayacağını bilmeyenler için bir yaratıcı yazarlık atölyesine dönüşüyor podcast.

Nilay Örnek, Nasıl Olunur?

Başarılı insanları, hem batık hikayeleriyle dinliyor hem toplumsal baskıdan nasıl sıyrılıp güzel işlere imza attığını dinliyoruz.

Günün ve Güncelin Edebiyatı

“Birilerini aynı ortamda dinlemek her zaman daha keyifli olur ve yaratıcılığım ancak öyle ortaya çıkabilir.” diye düşünürken Günün ve Güncelin Edebiyatı tüm bu algılarınızı yıkacak. Okumaktan çok keyif aldığınız yazarları dinlemek, bazen de sevdiğiniz yazarlar hakkında bir şeyler dinlemek, en az yakınında olmak kadar keyifli.

Aposto! Altı Otuz

Gündemi günün hangi saatinde olursa olsun “gürültüden uzak” dinlemek sanıyoruz ki büyük ayrıcalık. Bu ayrıcalıklardan biri de Öğretmenin Sesi Podcast’inden sesine alışık olduğumuz Öğretmen Ağı Kolaylaştırıcı Ekip’in Operasyon ve Bütçe Sorumlusu Yakup’un haftanın iki günü bu haberleri bize seslendirmesi.

Ses Olsun Podcast

Okudukları kitaplardaki güzel öykülerin, denemelerin ve yazıların yalnızca orada kalmamalarını, günlük hayatın telaşında bizlere kısa ara verdirerek ses olmalarını isteyen bir grup arkadaşın oluşturduğu bu güzel podcast serisi, günün her saatinde hayal kurmamıza vesile oluyor. Bu Podcast’te de seslendirmenlerden birisi, Öğretmen Ağı Kolaylaştırıcı Ekip’in Operasyon ve Bütçe Sorumlusu Yakup.

Hayati Mevzular

İki kadim dostun bir araya gelip kendince hayati nitelik taşıyan mevzuları konuştuğu bir podcast serisi. Dertleri derdi olan insanlarla hemhal olmak. Bunlar arasında yaratıcılık konusu da var.

Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store